برگزیده
کنکور با طعم شیرین رمضان2  (شنبه 28 ارديبهشت 1398 ، ساعت 10:28)
حال خوب  (سه شنبه 24 ارديبهشت 1398 ، ساعت 10:49)
اردو مطالعاتی پایه یازدهم  (سه شنبه 24 ارديبهشت 1398 ، ساعت 10:48)
جشن روز معلم پایه یازدهم  (سه شنبه 24 ارديبهشت 1398 ، ساعت 09:49)
ارائه دوم ضربان فکر  (یکشنبه 22 ارديبهشت 1398 ، ساعت 11:10)
امروز سه شنبه 31 ارديبهشت 1398 - ساعت 15:30

راه‌های ترغیب فرزندان به نماز در منزل

 در پیام دیروز حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به اجلاس نماز، یک مفهوم بسیار مهم آمده: نمازخوان کردن نوجوانان، برترین تضمین برای سلامتی آینده‌ی جامعه است.

 

 به همین علت در دو یادداشت، راهکارهایی را برای ترغیب فرزندان به نمازخواندن توصیه کرده. یادداشت اول خطاب به والدین است:

 خلق نیکو بعد از نماز 

یکی از روش‌های بسیار خوب برای تشویق بچه‌ها به نماز، این است که تاثیر نماز را در رفتار و خلق و خوی والدین‌شان ببینند. یک راه ساده این است که بعد از نماز خواندن، خوش‌اخلاق‌تر و مهربان‌تر از بقیه ساعت‌ها باشید و درواقع به صورت عملی این پیام را به بچه‌ها بدهید که نماز چطور زنگار را از روح و روان پاک می‌کند. مثلا اگر بچه‌ها از شما چیزی طلب کردند، به آن‌ها بگویید صبر کنید بعد از نماز که بابا خوش‌اخلاق‌تر است، با او درمیان می‌گذاریم.


 رفتن به مسجد
اثر رفتن به مسجد را فراموش نکنید. اگر مشغله دارید و نمی‌توانید هر روز به مسجد بروید، حداقل هفته‌ای یک روز برنامه مسجد به صورت خانوادگی داشته باشید. سعی کنید مسجدی را انتخاب کنید که فرزندان بتوانند در کنار نماز، به شادی و بازی نیز مشغول شوید. مسجد رفتن را با خاطره‌های دلچسب همراه کنید. خاطرات کودکی و نوجوانی تا آخر عمر همراه فرزندان‌تان است.

 نماز، مقدم بر هر کاری
در عمل به کودکان و نوجوانان ثابت کنید در خانواده شما، نماز بر هر چیزی الویت دارد. به‌عنوان مثال، وقتی برای مهمانی رفتن یا گردش با همسرتان برنامه‌ریزی می‌کنید، بگویید فردا بعد از نماز، حرکت می‌کنیم.

 مشاهده نماز خواندن والدین
امروزه بیشتر تسهیل‌گران و روان‌شناسان کودک و نوجوان معتقدند بچه‌ها آن کسی نمی‌شوند که شما دوست دارید بشوند، بلکه فردی می‌شوند که هستید! پس برای تثبیت یک عمل پسندیده، باید مدام شما را حین انجام آن ببینند. بنابراین اگر دوست دارید فرزندانی نمازخوان داشته باشید، خودتان همیشه نماز اول وقت را جلوی چشمان کودک‌تان برپا کنید.


مهارتهای_زندگی

نظرات


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

  

 

ویژه نامه های فرهنگی

گاهنامه های الکترونیکی