برگزیده
دهکده خاک بر سر  (یکشنبه 19 خرداد 1398 ، ساعت 13:12)
به موضوعات مثبت توجه کنیم؛  (یکشنبه 19 خرداد 1398 ، ساعت 12:50)
آزمون ورودی پایه دوازدهم  (شنبه 11 خرداد 1398 ، ساعت 10:42)
امروز شنبه 02 شهریور 1398 - ساعت 06:03

ولادت حضرت بقیة الله الاعظم (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

15 شعبان

درسال 255 هجری شب جمعه شب ولادت خاتم الاوصیا منتقم آل محمد آخرین امام برحق و ولی مطلق خداوند حضرت

بقیة الله حجة بن الحسن (عج الله تعالی فرجه الشریف) واقع شده است.

دراین شب آب زمزم زیاد می شود به گونه ای که همه می توانند رویت کنند، ولی اکنون روی آن پوشیده است. دراین شب برات آزادی ازآتش برای افراد زیادی نوشته می شود و آن را «شب برات» و «شب مبارک» و «شب رحمت» گویند.

ازامام باقر(علیه السلام) وامام صادق (علیه السلام) روایت شده که فرمودند: وقتی شب نیمه شعبان شود منادی از افق اعلی ندا می کند: ای زائرین قبر حسین بن علی(علیه السلام) برگردید در حالی که گناهان شما آمرزیده شده و اجرشما با خدای شما و محمد پیامبر(صلی الله علیه وآله) شما باشد ولی کسی که استطاعت زیارت قبر امام حسین (علیه السلام) را ندارد قبور مطهر ائمه  دیگررا زیارت کند و اگر این هم ممکن نیست با اشاره به طرف قبرشان سلام دهد.

ولادت امام زمان (عج الله تعالی فرجه الشریف) درشهر سامرا به هنگام طلوع فجر نیمه شعبان 255 هجری بوده است. برشانه راست آن حضرت نوشته شده بود: "جاء الحق و زهق الباطل ان الباطل کان زهوقا".

پس ازتولد آن بزرگوار را نزد پدر بردند و شروع به سخن فرمود: «اشهد ان لا الله الا الله واشهد ان محمدا رسول الله و ان علیا امیرالمومنین ولی الله » و ائمه معصومین (سلام الله علیهم) را یکی بعد از دیگری نام برد تا به وجود شریف خود رسید و برای فرج محبین خود دعا فرمود.

اوصاف ظاهری آن حضرت شباهت های زیادی به رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه وآله)  دارد. خطی از موی سبز رنگ مانند زمرد از گردن تا ناف مبارک او کشیده است. صورت مبارکش مانند ستاره ای درخشیده و نورانی است. امیرالمومنین (علیه السلام) می فرماید: او جوانی است خوش روی و خوش موی و نور صورت مبارکشبر سیاهی محاسن و موی سر انور او غالب است ...».

امام باقر (ع) می فرماید: «رنگ مبارکش مایل به سرخی است مانند گل سرخ شکفته و چشمانش گشاده و میان ابروهایش مرتفع و ما بین شانه های او باز است.» گشاده جبین است و بینی او بلند و نازک و شکم مبارکش برآمدگش دارد، و بیخ دندان های ثنایایش گشاده است.

 

نظرات


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

  

 

ویژه نامه های فرهنگی

گاهنامه های الکترونیکی