امروز سه شنبه 31 ارديبهشت 1398 - ساعت 16:09

میلاد پیامبر گرامی اسلام و دوران نوجوانی

۲۲ کتاب درباره پیامبر اکرم (ص)

 

 

زندگی  نامه حضرت محمد (ص):
نام: محمد بن عبد الله 

حضرت محمد (ص) در تورات و برخى كتب آسمانى «احمد» ناميده شده است. آمنه، دختر وهب، مادر حضرت محمد (ص) پيش از نامگذارىِ فرزندش توسط عبدالمطلب به محمّد، وى را «احمد» ناميده بود.

كنيه حضرت محمد (ص): ابوالقاسم و ابوابراهيم.

 

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امين، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذير، بشير، مبين، كريم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، يس، طه‏ و...

 

 منصب حضرت محمد (ص): آخرين پيامبر الهى، بنيان‏گذار حكومت اسلامى و نخستين معصوم در دين مبين اسلام.

تاريخ ولادت حضرت محمد (ص): روز جمعه، هفدهم ربيع الاول عام الفيل برابر با سال 570 ميلادى (به روايت شيعه). بيشتر علماى اهل سنّت تولد آن حضرت را روز دوشنبه دوازدهم ربيع الاول آن سال دانسته ‏اند.

 

عام الفيل، همان سالى است كه ابرهه، با چندين هزار مرد جنگى از يمن به مكه يورش آورد تا خانه خدا (كعبه) را ويران سازد و همگان را به مذهب مسيحيت وادار سازد؛ اما او و سپاهيانش در مكه با تهاجم پرندگانى به نام ابابيل مواجه شده، به هلاكت رسيدند و به اهداف شوم خويش نايل نيامدند. آنان چون سوار بر فيل بودند، آن سال به سال فيل (عام الفيل) معروف گشت.

 

محل تولد حضرت محمد (ص): مكه معظمه، در سرزمين حجاز (عربستان سعودى كنونى).

 

نسب پدرى حضرت محمد (ص): عبدالله بن عبدالمطلب (شيبة الحمد) بن هاشم (عمرو) بن عبدمناف بن قصّى بن كلاب بن مرّة بن كعب بن لوىّ بن غالب بن فهر بن مالك بن نضر (قريش) بن كنانة بن خزيمة بن مدركة بن الياس بن مضر بن نزار بن معد بن عدنان.


حضرت محمد (ص) روايت شده است كه هرگاه نسب من به عدنان رسيد، همان جا نگاه داريد و از آن بالاتر نرويد. اما در كتاب‏هاى تاريخى، نسب آن حضرت تا حضرت آدم(ع) ثبت و ضبط شده است كه فاصله بين عدنان تا حضرت اسماعيل، فرزند ابراهيم خليل الرحمن(ع) به هفت پشت مى‏رسد.

 

مادر حضرت محمد (ص): آمنه، دختر وهب بن عبد مناف.

 

دوران کودکی و نوجوانی پیامبر اکرم

 قرآن کریم بر یتیم بودن پیامبر اسلام(ص) تصریح دارد و منابع تاریخی نیز در این‌باره فراوان است. پدر پيامبر‌(ص)‌، عبدالله فرزند عبدالمطلب و مادرش آمنه دختر وهب و هر دو از قبيلة بزرگ قريش بودند؛ قبيله‌ای كه بزرگان آن از نفوذ فراوانی در مكه برخوردار بودند و بيشتر به بازرگانی اشتغال داشتند. عبدالله، چند ماه پس از ازدواج با آمنه، سفری تجاری به شام رفت و هنگام بازگشت، در یثرب درگذشت. برخی سیره‌نویسان، درگذشت عبدالله را چند ماه پس از ولادت محمد (ص) نوشته‌اند. بنابر رسمی كه در مكه رايج بود ، محمد (ص) را به زنی به نام حليمه سپردند تا در فضای ساده و پاك باديه پرورش يابد. وقتی محمد شش سال و سه ماه (و به قولی چهار سال) داشت، مادرش او را برای دیدار با اقوام و خویشان، به یثرب برد و در بازگشت به مکه، آمنه در ابواء درگذشت و همان‌جا دفن شد. آمنه در وقت درگذشت، ۳۰ ساله بود. محمد(ص) از اين پس در كنف حمايت جدش عبدالمطلب قرار گرفت، اما او نيز در 8سالگي وی درگذشت و سرپرستی محمد(ص) بر عهده عمويش ابوطالب گذارده شد.

پیامبر اسلام(ص) همراه با ابوطالب سفری تجاری به شام رفت و با بحیرای نصرانی، که از عالمان مسیحی زمان خود بود، دیدار کرد که او وعده نبوّت حضرت را به عمویشان داد و ایشان را از خطر یهود در مورد نبی مکرم اسلام (ص) مطلع کرد. در مورد شغل پیامبر(ص) گفته‌اند که او به شغل چوپانی که شغل اکثر انبیا بوده است، فعالیت داشته.

ایشان در دوران نوجوانی خود به دلیل امانت داری، به صفت امین مشهور شد و با پذیرفتن سرپرستی کاروان تجاری حضرت خدیجه(س) و نشان دادن لیاقت‌های خود در امر تجارت، باعث شد که سود خوبی به این کاروان حاصل گردد. یکی دیگر از توانمندی ها و نشانه های لیاقت ایشان، حل اختلاف به وجود آمده بین سران قریش بر سر نصب حجرالاسود، که نزدیک بود به جنگی خانگی منجر شود، بود.

 

۲۲ کتاب درباره پیامبر اکرم(ص)

بمناسبت میلاد پیامبر اکرم ، لیستی از برترین کتاب‌های منتشر شده درباره تاریخ زندگی شخصیت و سیره  رسول خدا(ص) را برای مطالعه به علاقه مندان در تمامی سنین معرفی می‌کند:

* سیری در سیره نبوی، استاد شهید مطهری

* محمد(ص) پیامبری برای همیشه،  استاد حسن رحیم پور ازغدی

 تجلی هدایت، دکتر اصغر منتظر القائم

* تاریخ صدر اسلام، دکتر اصغر منتظر القائم

* تاریخ صدر اسلام(عصر نبوت) دکتر غلامحسین زرگری نژاد

*تاریخ تحلیلی اسلام، دکتر جعفر شهیدی

* تاریخ اسلام،  دکتر مهدی پیشوایی

* فروغ ابدیت،  آیت الله جعفر سبحانی

* پیامبر رحمت، آیت الله جوادی آملی

* سیره نبوی (منطق عملی)، مصطفی دلشاد تهرانی

*تاریخ زندگانی پیامبر اسلام(ص)، دکتر محمد ابراهیم آیتی

* تاریخ سیاسی اسلام(سیره پیامبر(ص)، حجت الاسلام رسول جعفریان

* سیمای پیامبر اعظم(ص) در آینه نهج البلاغه، آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی

* تاریخ تحقیقی اسلام، یوسفی غروی

* سیره اخلاقی پیامبر اعظم(ص) ، محمدرضا جباری

* سیره پیامبر اعظم(ص) در گذر از جامعه جاهلی»، نجف لک زایی

* پیامبر اعظم(ص) ، پاسخ‌ها و پیام‌ها، محمد مهدی رضایی

* داستان‌های و درس‌هایی از زندگی پیامبر اسلام(ص)، مرتضی نظری

* راه محمد(ص)، سیدرضا صدر

* زندگی نامه پیامبر اسلام(ص)، کارن آمسترانگ

* پیامبر اعظم(ص)، سیره و تاریخ، محمد باقرپور امینی

* تاریخ تحلیلی سیاسی اسلام، حجت الاسلام علی اکبر حسنی

* سیرت جاودانه، سید جعفر مرتضی عاملی با ترجمه محمد سپهری

نظرات


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مقاطع تحصیلی

 

اوقات شرعی